Simona Halep o învinge pe Karolina Pliskova şi echipa de Fed Cup a României conduce Cehia cu 2-1

Simona Halep, numărul 3 mondial, a învins-o, duminică, în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4, pe Karolina Pliskova (5 WTA), iar echipa de Fed Cup a României conduce Cehia cu scorul de 2-1 după primele trei partide ale întâlnirii care se desfăşoară la Ostrava, în sferturile Grupei Mondiale.
Halep s-a impus la capătul unei partide care a durat 2 ore şi 37 de minute.
Jucătoarea română, care avea un ascendent moral după cele şase victorii şi doar două înfrângeri în cele opt întâlniri anterioare cu Pliskova, a început meciul cu un break. Chiar dacă şi-a pierdut imediat serviciul iar jocul s-a echilibrat, Halep a continuat să îşi preseze adversara, iar în cel de-al nouălea ghem a reuşit un nou break, preluând conducerea cu 5-4. Susţinută de public, Pliskova a reuşit să salveze apoi 4 mingi de set, însă a pierdut-o pe a cincea, iar Halep s-a impus cu 6-4.
În setul secund, Karolina Pliskova s-a distanţat rapid la 3-1 şi 4-2, însă apoi şi-a pierdut de două ori la rând serviciul. Halep a profitat de jocul în scădere al adversarei şi a egalat la 5 în finalul setului. La acest scor însă, cehoaica nu a mai cedat şi câştigat următoarele două ghemuri, impunându-se cu 7-5 într-un set care a durat o oră şi 3 minute.
Setul decisiv a părut cel mai uşor pentru Simona Halep, care s-a impus destul de lejer cu 6-4 în 40 de minute, câştigând de trei ori pe serviciul adversarei sale. Aceasta este cea de-a şaptea victorie a jucătoarei române în duelurile cu Pliskova, dar în acelaşi timp prima în Fed Cup.